توضیح : یادداشت زیر گزارشی است اجمالی از وقایع هیات مدیره منتخب مجمع سال 86 از انتخاب تا به امروز به قلم یکی از اعضای مستعفی آن که به جهت آگاهی هرچه بیشتر اعضای محترم عیناً ارائه می گردد :

آنچــه افتـاد

گزارشی به اعضای کانون مهندسان ساختمان کرج از وقایع یک ساله اخیر 

 اعضای محترم کانون مهندسان ساختمان کرج، مستحضر هستند که مجمع عمومی سال 1386 در تاریخ 24/03/87 در سالن اجتماعات موسسه اصلاح نهال و بذر برگزار گردید وانتخابات هیات مدیره و بازرسان صورت گرفت و هیات مدیره قبلی بلافاصله نسبت به انتقال مسئولیت خود اقدام کرد و هیات مدیره جدید نیز پس از برگزیدن هیات رئیسه خود (آقایان مهندس احمدی در سمت رئیس هیات مدیره، قربانعلی حمتی نایب رئیس وامیر عباس عرب وند به عنوان خزانه دار) کار خود را شروع کرد. با توجه به ترکیب جدید هیات مدیره که سه نفر از آنان افرادی بودند که در هیات مدیره قبل نیز حضور داشتند (آقایان مهندس احمدی ،کاتب و قره داغی) و شش نفر نیز اعضای جدید هیات مدیره بودند، بدلائل متعدد از یکدستی و همگرایی لازم برخوردار نبودند و علی رغم تاکید همه بر تهیه یک برنامه و استراتژی در جهت پیشبرد امور در چندین مقطع اختلافات حادی در میان اعضای هیات مدیره و به خصوص بین رئیس و نایب رئیس شکل گرفت که اوج آن را در تشکیل مجمع عمومی فوق العاده نیمه دوم سال 1386 شاهد بودیم که علی رغم تصویب 7 نفر از اعضای هیات مدیره در لغو مجمع عمومی، یک نفر از اعضای هیات مدیره به تنهایی مجمع تشکیل داده پس از این مسائل ، در پی کدخدا منشی عده ای از پیشکسوتان کانون، اختلافات رئیس و نایب رئیس تقریباً فروکش کرد و اعضا با صمیمیت و دلگرمی بیشتری نسبت به ادامه کار مشغول شد. بر اساس سنت چندین ساله اخیر، کانون مهندسان ساختمان هر ساله در روز مهندس ،مراسم و جشن روز مهندسی را در یکی از سالنهای بزرگ شهر برگزار می کرد. درچند سال اخیر اینجانب بنا به لطف همکاران هیات مدیره مسئولیت برگزاری این مراسم را بر عهده داشتم. در روز مراسم جشن روز مهندسی (سوم اسفند 86) رئیس و نایب رئیس هیات مدیره به اتفاق یکی از بازرسان (آقای مهندس صفریان) بنا به درخواست نماینده وزارت کشور، جلسه ای را در وزارت کشور در حضور ایشان داشتند که در این جلسه عنوان می گردد که از آنجا که در برگزاری مجمع عمومی 24/03/86 نماینده وزارت کشور حضور نداشته وهمچنین هیات رئیسه جدید، مدارک مربوط به مجمع عمومی و انتخابات هیات رئیسه واسامی اعضای جدید هیات مدیره را به وزارت کشور ارسال نکرده اند، این مجمع و انتخابات آن ابهام دارد.

نماینده وزارت کشور (آقای چغائی) در این جلسه متذکر می گردند که 3 گزینه راه کار حل این مشکل است:

1. ارائه مدارک انتخابات و مدارک اعضای جدید هیات مدیره به وزارت کشور و طی مراحل استعلام.

2. برگزاری مجدد مجمع عمومی و انتخابات مجدد.

3. تائید مراحل انتخابات در مجمع عمومی سال 87 توسط اعضا.

در روز یکشنبه 06/12/86 ، 7 نفر از اعضای هیات مدیره به اتفاق دبیر سابق کانون آقای مهندس یوسفی (که مجری برگزاری مجمع عمومی 24/03/86 بودند ) مجدداً جلسه ای را در حضور نماینده وزارت کشور برگزار کردند و ضمن تشریح موارد فوق، با تاکید بر این نکته این هیات مدیره نقشی در برگزاری مجمع نداشته و همچنین با توجه به مستندات موجود، هم اطلاع رسانی به وزارت کشور و دعوت از نماینده وزارت کشور صورت گرفته لذا خود را مستحق این نمی دانند که از  آرای اعتمادی که گرفتند صرفنظر کنند. نماینده وزارت کشور مجدداً همان پیشنهادات سه گانه را مطرح نمود که اعضا به اتفاق (به جز رئیس هیات مدیره)  پیشنهاد اول را در خصوص ارسال مدارک و مساعدت وزارت کشور پذیرفتند.

در اولین جلسه هیات مدیره پس از این موضوع، در تاریخ 08/12/87 جلسه هیات مدیره تشکیل و اعضای هیات مدیره علاوه بر تاکید بر موضوع از رئیس هیات مدیره درخواست پیگیری حقوق اعضای هیات مدیره را داشتند. با توجه به اینکه چند روز قبل از این موضوع، هیات مدیره مسئول واحد توزیع را برخلاف نظر ریاست هیات مدیره برکنار کرده بود (و این مورد مسائل حاشیه ای زیادی را سبب شده بود که در جای خود مثنوی مطولی است) ریاست هیات مدیره پس از مطرح شدن ایرادات وزارت کشور به مجمع 24/03/86 ، فرصت را برای انتخابات مجدد مهیا تشخیص داده و اصرار زیادی بر پذیرش این موضوع توسط سایر اعضای هیات مدیره داشتند که هیچ کدام از اعضا نپذیرفتند و ایشان ضمن ترک جلسه، فرمودند که در اینصورت اینجانب استعفا می دهم.

در جلسه بعدی هیات مدیره، رئیس هیات مدیره ضمن عدم حضور در جلسه، رونوشت استعفای کتبی خود را که به وزارت کشور نوشته بودند توسط یکی از بازرسان تحویل هیات مدیره کانون دادند. ایشان در این نامه استعفا دو مطلب را تاکید کردند اول اینکه در موقع انتخابات در خارج از کشور بوده اند و مسئولیتی در  برگزاری انتخابات نداشتند. و دوم اینکه نظر وزارت کشور را مبنی بر غیر قانونی بودن مجمع 24/03/86 تائید و با برگزاری مجدد انتخابات موافقند و از این پس هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرند.

اعضای هیات مدیره پس از قرائت نامه استعفا از بابت دو مورد بسیار متاثر شدند. ابتدا همه به اتفاق گله مند از این موضوع بودندکه ایشان علی رغم سوابق طولانی مدیریت، استعفای خود را باید به هیات مدیره می نوشت و در صورت ضرورت رو نوشت آن را به وزارت کشور ارسال می کرد و با این کار شأن هیات مدیره را حفظ نکرده اند. مطلب دوم نیز این بود که رئیس هیات مدیره که رئیس هیات مدیره قبلی نیز بوده باید به رای اعضا در پی گیری و حل این معضل کمک می کرد. و اگر قصوری نیز در انتخابات بوده متوجه شخص ایشان و هیات مدیره قبلی است، نه این هیات مدیره. لذا علی رغم اینکه درجلسه ای دیگر که قبل از پایان سال تشکیل و هیات مدیره قبلی نیز دعوت شده بودند شخص آقای احمدی با اصرار بر تصمیم خود، تنها راه را در انتخابات مجدد تشخیص دادند.

در تاریخ 27/12/87 اینجانب نیز که از چند ماه قبل نیز مترصد آرامش در هیات مدیره بودم تا استعفا دهم و بدلیل پاره ای موضوعات مراتب کناره گیری خود را از هیات مدیره اعلام و نامه استعفای خود را در کانون ثبت نمودم.

پس از تعطیلات ابتدای سال 1387 ، بدلیل اصرار تعدادی از دوستان از جمله دو  نفر از اعضای هیات مدیره، در دومین جلسه سال نو (اواخر فروردین) پس از قرائت متن استعفای حقیر، بدلیل عدم موافقت اعضا و التفات آنان و همچنین با توجه به موضوع ایرادات وزارت کشور به صورت مشروط (تا حل موضوع مشکل پیش آمده) در هیات مدیره ماندم.

هیات مدیره تا اواخر فروردین به امید برگشت رئیس هیات مدیره(شخص آقای مهندس احمدی) استعفای ایشان را نپذیرفت. دراین فاصله آقای احمدی به صورت جدی پیگیر نامه از وزارت کشور مبنی بر ابطال مجمع عمومی سال گذشته بودند که این نامه را در تاریخ 19/01/87 دریافت و به دبیر کانون (به صورت نمابر) ارسال میکنند، که در آن نامه، مجمع 24/03/87 بدلیل عدم رعایت تشریفات قانونی ملغی و کانون مکلف به برگزاری انتخابات ظرف دوماه آینده می گردد.

هیات مدیره علی رغم دلگیری و گلایه های قبلی از این حرکت آقای احمدی بسیار ناراحت شدند و در اواخر فروردین نسبت به ترمیم هیات رئیسه اقدام و آقای مهندس حمتی به عنوان رئیس و آقای مهندس غلامی به عنوان نایب رئیس انتخاب شدند. و هیات مدیره به دو نفر از اعضای خود (آقای مهندس حمتی و مهندس سدیدی) اختیار تام دادند تا مذاکرات خود را با وزارت کشور در خصوص حل موضوع و مشکل پیش آمده انجام دهند.

در اواسط اردیبهشت به پیشنهاد اینجانب و تصویب هیات مدیره کمیته ای متشکل از 4 نفر از پیشکستوتان کانون به اتفاق 4 نفر از اعضای هیات مدیره تشکیل گردید تا ضمن هم فکری، راهکارهای برون رفت از این مشکل و همچنین حل مسائل حواشی کانون از جمله ارتباط با سازمان با نظام مهندسی و رفع کدورت ها و اختلافات بین کانون و دفتر نمایندگی و سایر موارد به بهبود روند امور کمک شود.

این کمیته در طول حیات کمتر از 2 ماهه خود 16 جلسه (هر جلسه بالغ بر 6 ساعت) تشکیل داد و تمامی مساعی آن این بود که اولاً اختلافات کنار گذاشته شود و هیچ کس دنبال مقصر نگردد و ثانیاً هدف حل مشکلات باشد. در این جلسات تلاش شد افراد مختلف و اعضای موثر کانون که در یک سال اخیر بدلائل متعدد در ایجاد وضع موجود و یا در اختلافات موجود در سازمان نظام مهندسی نقش داشتند دعوت شوند و مسائل مطرح و به نوعی حل و فصل گردد.

حسب توافقی که به روایت نمایندگان هیات مدیره با نماینده وزارت کشور حاصل شد. مقرر شد که هیات مدیره مجمع عمومی عادی سال 1387 را برگزار نماید و ضمن انجام دستور جلسات عادی خود، مجدداً از مجمع رای اعتماد بگیرد. به همین دلیل ، آگهی برگزار مجمع نوبت اول و دوم چاپ و به اطلاع وزارت کشور رسید و تاریخ مجمع نوبت دوم 02/04/87 تعیین شد و حتی بدلیل تاکید نماینده وزارت کشور، بزرگترین سالن شهر (سالن اصلاح نهال و بذر) برای محل برگزاری مجمع انتخاب شد. در فاصله میان مجمع نوبت اول و نوبت دوم وزارت کشور بدلیل عدم اعلام و صراحت بند «گرفتن تائیدیه مجدد هیات مدیره از مجمع» در دستور جلسه و آگهی مجمع آن را زیر سوال برد. در جلسه ای که اینجانب به اتفاق آقای مهندس احمدی و نمایندگان تام الاختیار هیات مدیره (آقایان مهندس حمتی و سدیدی) در یک هفته مانده به مجمع با نماینده وزارت کشور و وئیس اداره سوم میانی وزارت کشور داشتیم، ایشان به هیچ عنوان نپذیرفتند که مجمع در وقت مقرر برگزار گردد و علی رغم هماهنگی و توافق هیات مدیره با فرمانداری شهرستان کرج در جهت برگزاری مجمع، وزارت کشور روز قبل از برگزاری مجمع با ارسال نمابری، برگزاری آن را غیر قانونی اعلام نمود و با توجه به اطلاع رسانی هیات مدیره و علیرغم حضور اعضا، بنا به مصلحت های عمومی، از برگزاری مجمع خودداری کرد و متعاقب آن مراتب را به وزارت کشور اعلام و خواستار راهکار موضوع شد. و پس از مجمع وزارت کشور حاضر نشد با هیچ یک از اعضای هیات مدیره مذاکره ای داشته باشد.

(لازم به یادآوری است ، طی این مدت وزارت کشور به استناد عدم مشروعیت این هیات مدیره، به هیچ یک از مکاتبات هیات مدیره جوابی نداد.)

با توجه به شرایط پیش آمده و عدم قبول و ادامه مذاکره با هیات مدیره توسط وزارت کشور ، هیات مدیره در جلسه ای با حضور 7 نفر به 3 نفر از اعضای قدیمی و مورد اعتماد خود (که در واقع همان اعضای هیات موسس کانون مهندسان بودند) اختیار تام داد تا با مذاکره با مسئولین وزارت کشور نسبت به خروج از بحران به یک راهکار نهایی برسند.

این هیات پس از چند جلسه نشست با نمایندگان وزارت کشور و یک جلسه با مدیر کل سیاسی وزارت کشور توافق کردند که این موضوع در جلسه کمیسیون ماده 10 احزاب مطرح شود و نتیجه ابلاغ گردد.

چند هفته بعد، وزارت کشور طی نامه ای به هیات مدیره منتخب دوره قبل (83) ماموریت داد تا نسبت به برگزاری مجمع و انتخابات ظرف مدت 2 ماه اقدام نماید. پس از این موضوع تعدادی از اعضای هیات مدیره نسبت به نتیجه ماموریت و اختیار تامی که به سه نفر عضو قدیمی خود داده بودند معترض شدند و از قبول اجرای مفاد نامه وهمکاری با هیات مدیره قبلی سرباز زدند. و به دلایل مختلف یا در جلسه هیات مدیره حاضر نشدند و یا جلسه را آبستراکسوین فرمودند . علی رغم اینکه نتیجه حاصله از جهات مختلف جام زهری تلقی می شد که همه دلسوزان کانون به آن واقف بوده و ایمان داشتند ولی مصالح کانون و اعضای خود را مقدم بر مصالح شخص می دانستند. لذا 5 نفر از اعضای هیات مدیره وقتی شرایط را این چنین دیدند طی نامه ای ضمن موافقت خود با اجرای مفاد نامه وزارت کشور برای هر گونه همکاری در برگزاری مجمع اعلام آمادگی کردند. در این فاصله بدلیل بعضی اتفاقات از جمله مخدوش شدن صورتجلسات هیات مدیره و اقدامات خارج از مصوبه هیات مدیره و اطلاع رسانی های فردی در پوشش هیات مدیره همان 5 نفر اعضای هیات مدیره طی نامه ای رئیس هیات مدیره را بدلائل متعدد برکنار و ایشان را فاقد اختیار اعلام نمودند. علی رغم اینکه این نامه ها در کانون ثبت و به استحضار ایشان رسید ، ایشان از قبول آن سرباز زدند. در روز مجمع عمومی نوبت اول بنا به پیشنهاد نماینده وزارت کشور این 5 نفر مراتب استعفای خود را تقدیم نماینده وزارت کشور کردند.

چهار نفر از اعضای باقی مانده چند روز بعد، جلسه ای را در ساعت 6 صبح در کانون تشکیل و بدون توجه به ضوابط اساسنامه ای (که جلسه با حضور 6 نفر از اعضا رسمیت می یابد و با 5 رای موافق پیشنهادات و طرح ها مصوب می گردد ) و بدون دعوت از اعضای مستعفی، جلسه را رسمی تلقی می فرمایند و در این جلسه غیر رسمی و بدون حد نصاب رای لازم 2 نفر عضو علی البدل را دعوت و به آنان حکم عضو اصلی ابلاغ می گردد و از این تاریخ مخالفت با هیات مدیره قبل و هیات مذاکره کننده با وزارت کشور و 5 عضو هیات مدیره موافق انتخابات که استعفا دادند آغاز می کنند. علی رغم تمام کارشکنی ها، مجمع عمومی در تاریخ 30/08/87 با حضور نزدیک به 800 نفر برگزار و هیات مدیره جدید متشکل از آقایان روستایی، غلامی، یوسفی، کاتب احدی ، امامی ، بخشمند امیر، داداشی، امیرخانی، ذوقی برگزیده شدند.

اینجانب در باب افراد نه قصد قضاوت دارم و نه قصد مدح و ثنا ، اما ضرورت دیدم در جهت تنویر افکار عمومی و اعضای کانون ضمن ارائه گزارش اجمالی از وقایع اتفاق افتاده به استحضار برسانم.

1. مصلحت کانون و اعضای آن را مقدم بر مصالح خود می دانم و تمام و وقت و انرژی که در این مدت گذاشته ام در جهت حل و فصل موضوع بوده.

2. عقیده دارم رفتار و منش و سبقه افراد موید تمام مسائل است.

3. اگر به کسی وکالت آن هم با اختیار تام می دهم به آن احترام می گذارم.

4. افراد و گروههایی از این وضعیت سود می برند که سالهاست در پی خاموش کردن چراغ کانون هستند و متاسفم افراد و اعضایی دانسته یا نادانسته آب به آسیاب دشمنان کانون می ریزند.

5. پذیرش اشتباه شجاعت می خواهد، متاسفم از این که خیلی ها که مستقیم و غیر مستقیم در بوجود آمدن شرایط فعلی نقش ایفا کردند حالا نه تنها اشتباهات خود را نمی پذیرند بلکه با خیالی آسوده در کنجی خزیده اند.

6. مشخص و مبرهن است آنها که تعالی کانون را می خواستند از هر گونه منافع شخصی گذشتند و آنانکه که به کانون به دیده سفره نان می نگریستند حاضر نیستند مصالح جمعی را با نان سفره خویش معاوضه کنند.

7. اگر به دنبال حق از مجرای قانون هستیم خود باید به آنچه تصمیم جمعی است وفادار بمانیم. چگونه است وقتی از عده ای پیش کسوت که مسئولیتی در این قضایا نداشتند می خواهیم با گرو گذاشتن آبروی خویش پا میان بگذارند و در جهت رفع مشکلات به آنها اختیار تام می دهیم به آنچه تصمیم نهایی است احترام نمی گذاریم.

8. اعتقاد واثق دارم اعضای کانون خود بهترین قاضی در این امر خواهند بود و زمان بی طرف ترین قضاوت را در مورد عملکرد افراد بروز خواهد داد.

 

با تقدیم احترام

اسماعیل قره داغی قهرمانلو