توضیحی بر جابه جایی دفتر نظام

توضیح : با توجه به خروج دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی از ساختمان کانون و استقرار در محل جدید و لزوم آگاهی اعضای محترم از دلایل این امر، یادداشت زیر به قلم یکی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران و عضو کانون مهندسان کرج عیناً ارائه می گردد :

بنام خدا

دلایل خروج دفتر نمایندگی سازمان از کانون مهندسان

    همانگونه که مستحضرید در چند ماه اخیر کانون مهندسان کرج دوران پرتلاطمی داشته است. این تلاطمات در روابط کانون و دفتر نمایندگی و به تبع آن سازمان نظام مهندسی منعکس شده و شرایطی را بوجود آورده است که نهایتاً امکان فعالیت دفتر نمایندگی را در محل ساختمان فعلی کانون غیرممکن کرده است. از آنجا که آگاهی از سیر اتفاقات طی شده و درک شرایط حساس فعلی برای اعضای محترم کانون ضروری است ، به خلاصه ای از این وقایع اشاره می شود :

   از چند ماه قبل از انتخابات هیات مدیره جدید کانون و همزمان با استقرار هیات مدیره سال86 ، به مرور همکاری و تعامل مدیریت کانون با دفتر نمایندگی کاهش یافت ، بنحوی که در اواخر دوره جای خود را به تقابل داد. در موارد متعددی که حل مشکلات با اندکی همفکری و تدبیر ممکن بود ، خود محوری ریاست هیات مدیره کانون که حتی دستورات مستقیم ریاست سازمان را تبعیت نمی‌کرد ، دفتر نمایندگی را در وضعیت دشواری قرار داده بود. انتظار می رفت که با انجام انتخابات هیات مدیره ، این وضعیت خاتمه یافته و بتوان با همکاری و همفکری هیات مدیره جدید کانون بر مشکلات فائق آمد. غافل از آنکه این خودمحوری و کج فکری همچنان ادامه خواهد داشت . چنانچه مستحضرید پس از برگزاری مجمع عمومی و انتخابات باشکوهی که با حمایت پرشور اعضا و حضور نمایندگان محترم وزارت کشورو فرمانداری کرج برگزار شد، چهار نفر از اعضای هیات مدیره قبلی با قلدری در مقابل خواست مجمع کانون مهندسان ایستادند و حاضر به انتقال قدرت به هیات مدیره منتخب نشدند و در حالیکه هیچگونه رسمیتی نداشتند،  دو عضو علی البدل را دعوت کرده و هیات مدیره غیرقانونی را تشکیل داده اند. دراین شرایط باز هم دفتر نمایندگی با توجه به مصالح مجموعه اعضای کانون مهندسان و به امید تغییر اوضاع و مستقر شدن هیات مدیره قانونی و حل شدن مشکلات ، به انجام کار روزمره و همکاری با کانون در جهت اجرای تفاهم نامه ادامه داد ، ولی هر روز با محدودیت های جدیدی مواجه ‌شد.

   مبلغ 40% حق الزحمه سازمان از تاریخ قبل از انتخابات به حساب سازمان واریز نشده است و علی رغم تذکرات امور مالی و ریاست محترم سازمان و دفتر نمایندگی هیچگونه توجهی به این موضوع نشد. به دلیل اینکه مدیریت ساختمان محل استقرار دفتر در اختیار چهار نفر هیات مدیره قبلی  می باشد ، از انواع محدودیت ها در این زمینه علیه دفتر استفاده شد. اجازه سیم کشی برای لینک دفتر نمایندگی که بنا به دستور سازمان باید انجام می شد، داده نشد و مانع انجام اضافه کاری کارکنان دفتر و برگزاری جلسات در بعدازظهر شدند و درب ورودی را بعد از ساعات اداری بستند.

    بدلیل عدم استقرار هیات مدیره منتخب و عدم رسمیت هیات مدیره قبلی کانون و حضور دو دبیر منتخب دوگروه در کانون ، نامه های ارسالی به کانون برای انجام امور اجرائی با عنوان دبیر کانون و بدون ذکر نام مشخصی از طرف دفتر نمایندگی ارسال می‌شد. اما دبیر جدید منتخب هیات چهار نفره که عملاً اختیارات اجرایی کانون را در دست دارد به دلیل عدم ذکر نام ایشان در عنوان نامه ها از ترتیب اثر دادن به آنها خودداری کرده و تعداد حدود سیصد نامه ارسالی به کانون مربوط به اعضا و علاوه بر آن نامه های مربوط به سازمان و ارگانهای مختلف و مالکین نیز بی جواب مانده است که مراجعات مکرر اعضاء و مالکین را سبب شده و انعکاس آن به شهرداری و شورای شهر کرج نیز رسیده است. در چنین شرایطی بیم آن می‌رود که شهرداری به دلیل عدم پاسخگویی کانون و دفتر نمایندگی به نیازهای مراجعان ، تصمیماتی اتخاذ کرده و راساً اختیار امور را بدست گیرد و کلیه دستاوردهایی که مهندسان کرج طی بیست سال گذشته در جهت ارتقا کیفیت ساخت و ساز به دست آورده اند به یکباره بر باد رود.

   در این شرایط حساس به نظر می رسد تنها راه حفظ دستاوردهای موجود، بیرون کشیدن دفتر نمایندگی از این مخمصه است تا حداقل این جایگاه قانونی را برای مهندسی و مهندسان در شهر کرج حفظ شود و در آینده نزدیک با همکاری و تعامل نزدیک دفتر نمایندگی و هیات مدیره قانونی کانون مهندسان ، تلاشها برای سامان دادن امور مهندسی ساختمان در شهر کرج تداوم یابد. 

/ 0 نظر / 14 بازدید