پایان عمر سیستم ارجاع ؟!

وی بیان کرد: بحث نبود امکان رقابت مشکل عمده‌ای بوده که همواره کیفیت ساختمان‌ها را تحت الشعاع قرار داده است، مالکان و کارفرمایان باید بتوانند مهندسان را انتخاب کنند که ساماندهی به این مورد در دستور کار قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: مهندسان باید بتوانند به‌صورت رقابتی و بر اساس کیفیتی که در کار ارائه می‌کنند شانس بهتری نیز در گرفتن کار کسب کنند که این مسئله مورد بازنگری قرار دارد و به‌زودی نیز ابلاغ می‌شود.

آخوندی تأکید کرد: مهندسان باید بتوانند با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید در حوزه مهندسی و بر مبنای رقابت کارهای خود را ارایه کنند که در فعالیت‌های مهندسی افزایش طول عمر ساختمان‌ها را به‌عنوان سرمایه ملی در اولویت قرار دهند.

واکنش نظام مهندسی به اظهارات وزیر

سعید غفرانی درخصوص انتخاب مهندس ناظر از سوی کارفرما اظهار کرد: براساس قانون نظام مهندسی ساختمان، انتخاب مهندسان ناظر برعهده این سازمان است در واقع مهندسان به صورت رندوم برای پروژه‌ها انتخاب می‌شوند اما کارفرما باید هزینه‌های نظارت بر پروژه را به مهندسان ناظر بپردازد. وی با اشاره به اینکه هنوز جزییاتی از این طرح اعلام نشده است، گفت: انتخاب مهندس ناظر از سوی سازمان نظام مهندسی یک قانون است و برای تغییر آن نیاز است تا قانون هم تغییر کند بنابراین به نظر نمی‌رسد فعلا این اتفاق رخ دهد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه نظر وزیر این است پروژه‌های عمرانی که در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام می‌شود باید رقابتی شود، افزود: وزیر معتقد است که در شرایط رقابتی، نظارت بیشتری بر پروژه‌ها انجام می‌گیرد اما باز هم نمی‌توان در این خصوص نظر قاطعی دارد زیرا وزیر جزییاتی از این طرح ارایه نداده است. غفرانی در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد این نظریه برای تمام پروژه‌های عمرانی باشد، ادامه داد: در هر صورت قانون چنین اجازه‌یی را نمی‌دهد و سازمان نظام مهندسی باید مهندس ناظر را انتخاب کند و تا زمان تغییر قانون چنین موضوعی اجرایی نیست. چندی پیش وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که انتخاب مهندس ناظر برای پروژه‌های ساختمانی باید از سوی کارفرمایان انجام شود.

منبع : samair.ir 

/ 1 نظر / 68 بازدید
ناظر

این حرف حماقت محض است. مگر قبلا این قانون اجرا نمی شد ؟ بسیار واضح است که مالک با ناظر ساخت و پاخت می کند چقدر ....